Alergik w przedszkolu?

Jak poradzić sobie z żywieniem dzieci z nietolerancją pokarmową?

W dzisiejszych czasach alergia jest dość częstym zjawiskiem wśród dzieci (i nie tylko). Sama jestem mamą, która zderzyła się z tym problemem gdy moje dzieci były małe. Na szczęście spory odsetek dzieci „wyrasta” z pewnych alergicznych uciążliwości, ale są też i tacy, którzy muszą borykać się z tym utrudnieniem praktycznie przez całe życie.

Jak zawsze zdania na temat radzenia sobie z alergią są bardzo podzielone. Nie zagłębiam się w tej chwili w żadne naukowe opracowania, ponieważ nie jestem lekarzem i nie mam odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Mam raczej na myśli  podejście osób dorosłych do tego zagadnienia. Jedni bowiem twierdzą, że dziecko powinno jeść wszystko aż organizm się przyzwyczai, inni wręcz przeciwnie – proponują całkowitą eliminację z jadłospisu tych składników, które powodują uczulenie. Biorąc pod uwagę moje doświadczenie życiowe 🙂 muszę przyznać, że i jedni i drudzy mogą mieć rację. Bierze się to z tego, że każdy organizm reaguje inaczej i jak można przewidzieć, jednym pomaga pierwsza opcja a innym druga :). Oczywiście są też i takie przypadki, które muszą wykorzystać opcję trzecią – czyli bardzo restrykcyjną dietę, która będzie umożliwiała normalne funkcjonowanie.

Ale trzeba zadać sobie pytanie – jak wytłumaczyć maluchowi w przedszkolu, że posiłki którymi zajada się większość dzieci niestety nie są dla niego?

Świetnie, jeżeli mały alergik jest świadom całej tej sytuacji, ale nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć dlaczego inni mogą a on nie 🙁 .

I tutaj pojawia się Intendent, który jest bardzo ważnym „elementem” całego systemu żywienia dzieci w przedszkolu/żłobku. Jego wiedza, doświadczenie i co chyba najważniejsze –  chęci do podejmowania nieraz bardzo trudnych wyzwań mogą znacznie pomóc w radzeniu sobie z alergią u dzieci. Niezbędne jest również zaangażowanie całego personelu kuchennego, bez którego i najlepszy intendent nic nie zdziała 🙂 .

Oczywiście – można powiedzieć iż dobrymi chęciami piekło wybrukowane 🙂 , ale znam sporą grupę  wspaniałych Intendentek, które szukają takich rozwiązań aby mały alergik nie zauważał różnicy w posiłkach, które je on sam a tym co jedzą jego rówieśnicy.

Żywienie dzieci alergicznych w placówkach przedszkolnych i żłobkach, obarczone jest wieloma problemami: chociażby finansowymi, oczekiwaniami rodziców, przystosowaniem kuchni do przygotowywania posiłków itp., itd.

W niektórych placówkach, jedzenie dla każdego dziecka z alergią przygotowuje się oddzielnie, w innych w porozumieniu z rodzicami przyjmuje się gotowe dania, przygotowane w domu, jeszcze w innych nie przewiduje się żywienia dzieci z nietolerancją pokarmową sugerując wybór innej placówki.

W jednym z artykułów na stronie sosrodzice.pl można zapoznać się z odpowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej na zadane przez autora pytanie: „Czy przedszkole musi zapewnić dziecku dietę eliminacyjną” (artykuł dostępny tutaj:https://www.sosrodzice.pl/przedszkole-musi-zapewnic-diete-eliminacyjna-odpowiedz-men/)

Na tej podstawie można stwierdzić, iż każda placówka żłobek, przedszkole, szkoła jest zobowiązana do zapewnienia pełnowartościowego posiłku dla każdego dziecka nie wyłączając dzieci z alergią pokarmową.

Drogie Panie zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i rozwiązaniami w powyższym temacie. Jest to bardo pomocne dla wszystkich tych, którzy szukają wytycznych lub nowych rozwiązań w  żywieniu dzieci z alergią pokarmową.

Zachęcam do aktywności  🙂

 

 

Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia?

Czasami słyszę zapytanie – co to w ogóle jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej?  Czy jest do czegokolwiek potrzebna? Czy należy się na niej wzorować?

Myślę, że najlepiej będzie posiłkować się danymi pochodzącymi ze strony Instytutu Żywności i Żywienia, która to w formie broszury została opublikowana na tejże właśnie stronie.

Link poniżej:

http://www.izz.waw.pl/attachments/article/7/Piramida%20Zdrowego%20%C5%BBywienia%20i%20Aktywno%C5%9Bci%20Fizycznej%20Broszura.pdf

Polecam również artykuł autorstwa prof. dr hab. n med. Mirosława Jarosza, który został opublikowany na stronie  ABC Żywienia, w którym to w bardzo przejrzysty  sposób opisana została Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia wraz z 10-cioma komentarzami.

Link do artykułu poniżej:

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mlodziezy

 

Serdecznie polecam 🙂